8 мая 2015 года в Анкаре открылась «Аллея памяти»!

8 мая 2015 года в Анкаре открылась «Аллея памяти»!

5U7A5753

70 берез были посажены как символ того, что мы помним подвиг наших предков. В рамках мероприятий, посвященных 70-летию Дня Победы в Великой Отечественной Войне 1941 -1945 гг., в парке Дикмен Вади (рядом с березовой аллеей дружбы «Москва-Анкара» 3 этап парка) было основано место, где мы всегда сможем чтить память тех, кто принимал участие в Великой Отечественной Войне и куда мы сможем возлагать цветы.

В мероприятии приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол РФ в Турции Карлов А.Г., Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Беларусь А.В.Савиных и представители Посольства Узбекистана, сотрудники Посольства РФ в Турции, Руководитель Представительства Россотрудничества в ТР, активисты Ассоциации русской культуры и Ассоциации русскоязычной молодежи, представители Мэрии г. Анкары, многочисленные соотечественники и дети. Во время мероприятия были проведены акции «Бессмертный полк» и «Георгиевская ленточка».

Фотоальбом

Bugün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği’nin desteğiyle Rus Kültür Derneği ve Rus Dili Konuşan Gençler Derneği tarafından Büyük Zaferin 70. yılı anısına 70 fidan dikme etkinliği düzenlendi. Bugün (8 Mayıs 2015) Ankara’daki Dikmen Vadisinde düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını Rus Kültür Derneği Başkanı Larissa Lutkova Türkkan yaptı. Türkkan konuşmasında, etkinliğin ve zaferin önemine vurgu yaptı.

Larissa Lutkova Türkkan’ın ardından Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov konuşmasını yaptı. Konuşmasında, Büyük bir zaferle sonuçlanan Büyük Vatanseverlik Savaşı’na ve Zafer Bayramı’nın önemine değinen Karlov, «Yirmi milyondan fazla askerini kaybeden Sovyet Birliği’nin her bir ailesinde şehitler veya savaştan yaralı ayrılan gaziler vardı. Bizim bugün Zaferin 70. senesi dolayısıyla 70 fidan dikmemiz şehitlerimize ve gazilerimize saygı içindir. Dünyanın neresinde olursak olalım bu zaferi kutlamamız bizim için önemlidir.» şeklinde konuştu.

Karlov’un ardından konuşan Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Andrey Savinıh, Zaferin Belarus halkı için de önemli olduğuna değinirken, «2.5 milyon Belarus vatandaşını savaşlarda ve toplama kamplarında kaybettik. Bu da demek oluyor ki her dört Belarus vatandaşından biri savaşta yaşamını yitirdi. Şehitlerimizin anısını ebedi olarak yaşatmak için bu ağaçların dikilmesi büyük bir önem taşıyor.» şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, Rus kültüründe büyük öneme sahip olan ve Rusları temsil eden Beryoza (Huş) ağaçlarının dikimine başlandı.

Etkinliğe çok sayıda Rus ve Türk vatandaşın yanı sıra, Rus Kültür Derneği üyeleri, hem Türk hem Rus çocukların eğitildiği Minik Devler Kreşinden çocuklar, Ankara’daki Rusya Büyükelçiliğine bağlı Rus okulunda eğitim gören öğrenciler katıldı.

Haber: Merdan Mommadov

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s